Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 20:12 Bu haber 3348 kez okundu
 
Sarp Sınır Kapısı Şubat 2018'de hazır
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, modernizasyon çalışmaları devam eden Sarp Sınır Kapısı'nın ilk etabının 2017'nin sonunda, tamamının ise 2018'nin Şubat ayında hazır hale getirileceğini bildirdi.
EKONOMİ Haberi
Sarp Sınır Kapısı Şubat 2018'de hazır

ARTVİN - Bayram Sarayoğlu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarp Sınır Kapısı'nda günlük giriş çıkış sayısının yolcularda 32 bine, tır ve diğer araçlarda ise 2 bin 600'e yakın olduğunu söyledi.

Sarp'ın çok aktif bir sınır kapısı olduğunu vurgulayan Tüfenkci, buradaki tüm personelin özverili şekilde çalıştığını dile getirdi.

Kapıda yürütülen modernizasyon çalışmalarına değinen Tüfenkci, "Bu kapının kullanım kapasitesini 2 katına çıkartıyoruz. Sahayı büyüttük, 46 bin metrekareye çıkarttık ve bunun 2 katını kullanıma soktuk, yani 92 bin metrekarelik bir inşaat ve kullanım alanına sahip olduk. Bir yandan kapımızın faal işler durumunu devam ettiriyoruz, bir yandan da inşaatları devam ettiriyoruz. Yani bu evinizde otururken tamirat yapmaya benziyor. Dolayısıyla kapının böyle bir sıkıntısı var." dedi.

"Bölgenin ticari kalkınması açısından önemli bir yatırım"

Tüfenkci, modernizasyonu devam eden sınır kapısında ilk etabın 2017'nin sonunda, tamamının ise 2018'nin Şubat ayında hazır hale getirileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Özellikle Hopa, Artvin, Kemalpaşa, Of, Rize, Trabzon'a kadar olan bölgeyi çok yakından ilgilendiren, giriş çıkışlarıyla ticaret hacmiyle önemli bir yatırım. 120 milyon liraya mal olacak bir yatırım ve bunun katma değerini de düşündüğünüz zaman gerçekten hem Türkiye'nin imajı bakımından hem Türkiye'ye yakışan bir kapı olması hasebiyle hem de bölgenin ticari kalkınmasına katkı sunması bakımından önemli bir yatırım."

Çalışmaları yakından takip eden Artvin ve Rize valileri ile milletvekillerine teşekkür eden Tüfenkci, kısa zamanda inşaatı bitirip Sarp Sınır Kapısı'nı planlanan tarihte hizmete açmaya çalışacaklarını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sarp, Sınır, Kapısı, Şubat, 2018'de, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı