Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 12:59 Bu haber 2416 kez okundu
 
Mağaraya turizm yolu
İyidere Pleki mağarasına giden 4 Km lık yol turizmin hizmetine açılıyor. Mağaraya turizm yolu
- Haberi
Mağaraya turizm yolu

İyidere Pleki mağarasına giden 4 Km lık yol turizmin hizmetine açılıyor.

Mağaraya turizm yolu

-İyidere Kaymakamı Orhan Altun tarihi özelliği bulunan Pleki mağarasının tarihi yolunun Nisan ayı sonunda hizmete gireceğini söyledi.

RİZE:İyidere ilçesinin tarihi ve kültürel değerlerinden olan pleki mağarasının patika yolu turizmin hizmetine girecek.

İyidere ilçesi Köşklü ve Çiftlik köylerinin ortasında yer alan Tarihi Pleki mağarası turizmin hizmetine girmesinin ardından Tarihi mağaranın ticari olarak kullanıldığı dönemlerde insanların sırtlarında taşıdığı plekilerin yaya yolu olarak kullandığı yol İyidere Kaymakamlığı tarafından revize edilerek turizmin hizmetine açılacak.

İyidere Kaymakamı Orhan Altun İyidere petrol ofisi yanından giriş kısmının başladığını belirterek “ Burada araçlar için araç istasyonu kurulacak ve gelen turistler araçlarını park etme sıkıntısı yaşamayacak. Bisiklet, atv veya fayton ile insanlar bu güzergah boyunca 2 km kadar giderek 1 inci değirmene varacaklar, burada ayrıca otopark sorununu çözmüş oluyoruz. Yine insanlar burada çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecekler” dedi.

Dinlenme yeri olacak

2 Km lik mesafede araçlar ile gelinebileceğini belirten Altun “ Araçların park edilmesinin ardından yerli ve yabancı turistler için burada dinlenme alanı yapacağız ve yiyecek ve içecek ihtiyaçları karşılanacak, bu alanda insanlarımızın oturabileceği, dinlenebileceği alanlar olacak, burada güvenlik sorunu olmayacak” dedi.

2 inci etap başlayacak

Birinci etap sonunda tarihi köprü ve değirmen bulunduğunu belirten Altun “ İnsanlar burada dinlenecekler, birinci etapta 4 kamelya, piknik masaları koyacağız, ayrıca banklarımız olacak ve ikinci etap öncesi insanlar doğanın tadını çıkartacaklar. İkinci etabın yaya yolu olarak devam edecek ve su kenarı görselliklerle dolu yürüyüş patika yol devam edecek, bu yol 2 bin 250 metre olarak devam edecek, her hangi bir tehdit oluşturacak yer bulunmamakta. Ahşap köprülerinde yer alacağı güzergahta insanlarımız rahat bir şekilde doğal yaşam içinde yürüyüşlerini pleki mağarasına kadar sürdürebilecekler. 2 inci değirmen in ardından ziyaretçiler Pleki mağarasına ulaşacaklar. Burada da piknik masaları ve çeşitli oturma yerlerimiz olacak. Toplamda 4 bin 180 metre mesafede olan Pleki mağarası görsel ve güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak” dedi.

haber: Mstafa Bayrak

Kaynak: Editör: ŞENER DENİZCİ
Etiketler: Mağaraya, turizm, yolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı