Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 06:18 Bu haber 1996 kez okundu
 
BAKANLAR, EROĞLU VE BAK RİZE'DE
Bakan Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
BAKANLAR, EROĞLU VE BAK RİZE'DE

Bakan Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti.
            Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti. Bakan Eroğlu, "Buradaki bütün tahkimatlar ve dere ıslahları estetik olacak. Köprüler kesinlikle estetik ve zarif yapacağız." derken,  Bakan Osman Aşkın Bak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Rize'ye yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür etti.
            Ziyaretin ardından kentte bugün yapılacak olan toplu temel atma töreniyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en kalbi selam ve sevgilerini ilettiğini söyledi.
            Rize'de bugün 16 tesisin temelinin atılacağını ve toplam maliyetinin 207 milyon lirayı bulduğuna işaret eden Eroğlu, bunların talep edilen acil yatırımlardan oluştuğunu, bir kısmının ihalesinin yapıldığını, bir kısmının da inşaat çalışmalarına başlandığını bildirdi.
            Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün bütün dereleri bu kapsamda islah ettiğine değinen Eroğlu, "Hatta biz başka yerde köprü yapmıyoruz. Burada yaklaşık 10 köprü, 20 tane de menfez inşa edeceğiz. Dolayısıyla bu konuda da destek veriyoruz. DSİ dışında da Orman Genel Müdürlüğü burada orman köylülerine gelir getirici fidanlar dikerek en yakın köydeki vatandaşlara taksim ediyor. 3 yıllık bakımı ve bütün masrafları bize, geliri 49 yıl vatandaşlara olmak üzere ORKÖY kredisi vereceğiz. Bunun dışında bal ormanları, yeni orman yolları, sanat yapısı ve üst yapı gibi Orman Genel Müdürlüğü yapıyor." dedi.
            Bakan Eroğlu, Rize'de şehir merkezinin yanı sıra 3 ilçe, 10 mahalle ve 17 köyde yaklaşık bin 680 dekar arazinin bu çalışmalarla taşkınlardan korunacağına işaret eden Eroğlu, ayrıca şehre Trabzon'daki gibi bir Uzungöl kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.
            Eroğlu, şöyle devam etti: "Uygulama ve master planı hazır, bunları hayata geçireceğiz. Geçen gelişimizde Cumhurbaşkanımız burada bir tabiat parkı yapılmasını söylemişti ve başladık. İki kısıma ayırdık ve birinci kısım bitti. Birinci kısımda eksikler var onları göreceğiz. İkinci kısımda da bir çalışma yaparak Rize Belediyemiz tarafından işletilecek. Hakikaten muhteşem bir manzara ve Rize'nin de böyle bir alana ihtiyacı var."
            Geçen yıl kentte düzenlenen ulusal taşkın koruma sempozyumunun çok faydalı olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Taşkınları önlemek için derelerin üst bölümlerinde çalışma yapılım diye başladık. Rize'de özellikle yüksek havza tedbirlerini tersip bendleri, ağaçlandırma gibi önlemleri üç tane birim yapacak. Bunun ilk uygulamasını da burada yapıyoruz. Allah nasip ederse bugün temeli atılacak. Bu çok önemli bir adım." ifadesini kullandı.
            - Çalışmalara sıkı kontrol
            Rize'de geçen yıl 56 tane müjde verdiklerini ve bugün bu sayının 70'e çıktığını belirten Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Toplam 70 müjde ve 513 milyon liralık müjde vermişiz. Peki diyeceksiniz ki daha önce verdiğin müjdelerin kaçı tamamlandı? Şuanda 30 tanesi tamamlandı. Geri kalanları devam ediyor ve bitmek üzere. Kalanlarının da tamamlanması için arkadaşlara talimat verdik. Rize için herhangi bir ödenek sıkıntımız yoktur. Buradaki bütün tahkimatlar ve dere ıslahları estetik olacak. Köprüler kesinlikle estetik ve zarif yapacağız. Bunları gerekirse valilik ve belediyenin internet sitesinde köprü tipleri yayınlanacak ve vatandaş hangisi beğeniliyorsa seçecek. Bunların bir kaçını sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdim ve kendileri kemerli olan köprüleri beğendi, düz ve kutu gibi olanları da beğenmedi. Rize, Türkiye'nin incisi ve muhteşem güzellikleri olan bir şehrimiz, dünya liderimiz Cumhurbaşkanımızın memleketi. Buraya yapılan herşeyi önce kendiniz beğeneceksiniz. Açık söyleyeyim beğenmediğim şeyi bizzat kontrol edip, yıktırıp yeniden yaptıracağım. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum."
            -"Ormanlık alan artık gelir getirecek"
            Bakan Eroğlu, orman teşkilatının gelir getirici çalışmalara imza atacağı bilgisini paylaşarak, bu konuda bir eylem projesi hazırlanacağını bildirdi.
            Mahallelere yakın ormanlık alanların artık gelir getireceğini aktaran Eroğlu, "Gerekirse kızılağacı keseceğiz onun yerine bal ormanı kuracağız. Kestane mi ister, çiçek balı mı ona göre. Veyahut gelir getirici ceviz, badem... Burada likapa çok önemli. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile likapa yani mavi yemişle ilgili seferberlik başlattık. Bu kanser için bir ilaç. Bunun gibi vatandaşın istediği gelir getirici türleri orada dikeceğiz. Hem araziyi koruyacağız hem de vatandaş oradan gelirinden istifade edeccek. Böyle bir seferberlik için Orman Genel Müdürümüze ve Orman Bölge Müdürlüğümüze talimat verdim. Bunu da bir ay içerisinde hazırlayacaklar. Bu da önemli bir müjde." diye konuştu.
Kaynak: Editör: ŞENER DENİZCİ
Etiketler: BAKANLAR,, EROĞLU, VE, BAK, RİZE'DE,
Yorumlar
Haber Yazılımı