Haber Detayı
15 Ekim 2017 - Pazar 15:41 Bu haber 2158 kez okundu
 
Ayder Yenileme ve Koruma Projesi Arama Konferansı
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: - "Bu projeyi başarmak mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin bu alanda en özgür projesi olacak" - TOKİ Başkanı Turan: - "Bu çalışma ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır. Örnek bir çalışma olacaktır"
GÜNDEM Haberi
Ayder Yenileme ve Koruma Projesi Arama Konferansı

 

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı:
- "Bu projeyi başarmak mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin bu alanda en özgür projesi olacak"
- TOKİ Başkanı Turan: 
- "Bu çalışma ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır. Örnek bir çalışma olacaktır"
 

RİZE (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı dünyaca ünlü Ayder Yaylası'nda Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılması planlanan yenileme ve koruma projesine ilişkin, "Bu projeyi başarmak mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin bu alanda en özgür projesi olacak." dedi.

Yazıcı, İyidere ilçesindeki bir otelde düzenlenen "Ayder Yenileme ve Koruma Projesi Arama Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Ayder Yaylası ile ilgili ilk kez 1984 yılında koruma çalışması gerçekleştirildiğini, en son ise 2008'de karar alındığını belirtti.

Ayder'in turizme değer katan, kültürel değerlere özen gösterilecek bir konuma ulaşmasının hedeflendiğini ifade eden Yazıcı, ülkelerin turizm potansiyellerinin ekonomilerine katkı sağlayacak, insanlarına huzur verecek yapılara haiz olduğunu söyledi.

Yazıcı, Ayder'in yeşilin içinde bin 300 rakımda, denize yakın ve ulaşım açısından çok önemli bir noktada bulunduğuna dikkati çekerek, yapımına başlanan Rize-Artvin Havalimanı'nın tamamlanması, kayak merkezinin yapılmasıyla değerinin çok daha artacağına vurgu yaptı. 

Ayder'in mevcut durumundan memnun olanların sayısının çok az olduğunu dile getiren Yazıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya büyük önem verdiğini ve sorunun çözümü için talimat verdiğini hatırlattı.

Yazıcı, Ayder'de Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediye ve mülki amirliğin sorumluluğu olduğunu kaydederek, ilgili kurumların görev ve yetkilerini TOKİ'ye bir protokolle devrettiğini belirtti.

TOKİ'nin çok hassas bir şekilde turizm ve kültürel potansiyeli ile tasarlanacak yapıların mimari özelliklerini dikkate alarak hareket edeceğinin altını çizen Yazıcı, şunları söyledi:

"Mülkiyet sahibi vatandaşlarımız var. Hukuk ölçüleri içerisinde yürütülen bir proje. Bu projeyi başarmak mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin bu alanda en özgür projesi olacak. Buradaki arama konferansı sonucunda bir planlama ortaya çıkacak. İnşallah sonucunda yüzümüzün akı ile bu projeden çıkacağız. Hepimize görev düşüyor. Birbirimizin hakkını çiğnemeden, incitmeden ama gerektiğinde daha güzele ve iyiye kavuşmak, nesillerimize daha prestijli bir Ayder bırakmak için üzerimize fedakarlık düşüyorsa onu da yapacağız."

- "Yaklaşık 1 milyon metrekare alanda bir proje çalışması yürütülecektir"

TOKİ Başkanı Ergün Turan da Ayder'de birlikte ve ortak akılda iyiyi bulmayı, Ayder'in önceliklerine, doğal güzelliklerine ve yapısına uygun hem yenileme hem de koruma projesi oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi. 

TOKİ olarak projeye büyük önem verdiklerine dikkat çeken Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birlikte bu projenin gerçekleşmesi için önemli bir sorumluluk alacağız. Bu çalışma ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır. Örnek bir çalışma olacaktır çünkü bugüne kadar bu alanda ve büyüklükte yapılmış, planlanmış bir yayla projesi yoktur. Ayder'de yaklaşık 1 milyon metrekare alanda bir proje çalışması yürütülecektir. Bildiğiniz gibi alanın tamamı birinci, ikinci, üçüncü derece sit alanından oluşmakta. Turizm bölgesi, milli park ve yayla olmak üzere kadastro görmüş ve büyük kısmı özel mülkiyet yerleşim alanıdır. Toplamda 639 parsel bulunmakta olup bunların 607'si şahıs mülkiyetindedir. Ayder'de yaptığımız tespitlere göre bu 639 parselden 262'si üzerinde yapı bulunmaktadır. Tescilli 2 yapı bulunmakta, 98 yapı da korunması gereken yapı statüsündedir."

Turan, proje uzmanlarının çeşitli vizyon ve yaklaşımları gündeme getireceklerini ifade ederek, "Bu projenin, bölgenin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte insan ve doğa ilişkisini ön planda tuttuğu, kendi kendini koruyan ve geliştiren bir proje olmasını arzuluyoruz. Buradan çıkacak netice ve daha sonra yapacağımız çalıştay sonrasında hedefimiz Ayder'in gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için öncelikle tescilli ve korumaya değer yapıların rehabilitasyonu üzerinde durmak olacaktır. Ayder'in tamamına ilişkin kentsel tasarım ve mimari projeler geliştirilecektir. Gerekirse yeni yapılacak yapıların az katlı ve yöresel mimariye uygun şekilde inşa edilmesini esas alıyoruz." diye konuştu.

- "Her türlü ekolojik hassasiyetler göz önüne alınacaktır"

Ayder projesinin TOKİ için de özellikleri itibarıyla yeni bir proje olduğuna değinen Turan, "Her türlü ekolojik hassasiyetler göz önüne alınacaktır. TOKİ 54 vilayette konuştuğumuz alandan çok daha büyük kentsel dönüşüm projeleri yapmaktadır. Burada 360 yapıdan bahsettik. Bizim 54 vilayette 3 bin, 5 bin konutlu dönüşümler yaptığımız alanlar var. Dolayısıyla TOKİ'nin ilk defa yapacağı, Türkiye'de belki ilk defa yapılacak proje, o açıdan tasarım ve arka planda çalışmaları özel bir proje. Ayder'in TOKİ açısından klasik manadaki kentsel yenilemeden birçok farklı boyutu vardır. Bunları hassasiyetle gözeteceğiz." ifadesini kullandı.

Projede gelecek gözetilerek herkesin kazanmasının önemine vurgu yapan Turan, "Önemli olan sürdürülebilirlik ve Ayder'in kazanması. Ayder kazanırsa sadece bu nesil değil, bundan sonra gelen nesillere de katkı sunmuş olur. Ayder'de yaşanan bütün süreçlerin bir kısmı şu anda Uzungöl'de yaşanıyor. İnşallah Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyle beraber hayırlı sonuçlara ulaşacağımızı umut ediyorum." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ise geçmişte Türkiye'de birçok bölgenin turizmdeki yanlış uygulamalar nedeniyle değerini yitirdiğini belirtti.

Ayder için de aynı hatalara düşmeden değerinin artırılması gerektiğine dikkati çeken Arısoy, Davos gibi bir merkez üretilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından konferans, basına kapalı devam etti.

Ayder YaylasıAyder Yenileme ve Koruma Projesi Arama KonferansıRİzeTOKi
Muhabir Muhittin Sandıkçı
Redaktör Asena Akçay
Yayınlayan Emine Dalfidan
Kaynak: Editör: ŞENER DENİZCİ
Etiketler: Ayder, Yenileme, ve, Koruma, Projesi, Arama, Konferansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı