Haber Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 07:56 Bu haber 4060 kez okundu
 
AB BAKANI ÖMER ÇELİK'İN ARAKAN TEPKİSİ
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "BM ve tüm uluslararası kurumlar etkili şekilde harekete geçmelidir" dedi.
SİYASET Haberi
AB BAKANI ÖMER ÇELİK'İN  ARAKAN TEPKİSİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde binlerce Müslüman'ın katledildiğini belirterek, "BM ve tüm uluslararası kurumlar etkili şekilde harekete geçmelidir" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, sosyal medya Twitter adresinden Arakan'daki yaşanılanlara tepki gösterdi. "Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, "Arakan'da yavaşlatılmış bir soykırım ile karşı karşıyayız" diyor. Geçen gün sadece bir köyde bin kişi öldürüldü. Ordu mensupları ve Budist rahipler sistematik şekilde katliamlara imza atıyor. Bu yapılanlar açıkça katliamdır ve insanlığa karşı suçtur. BM ve tüm uluslararası kurumlar etkili şekilde harekete geçmelidir. Bu kadar yıl sonra Arakan'daki katliamlar karşısında uluslararası kurumların bu derece etkisiz kalması kabul edilemez. Dünyada uluslararası hukuk ve uluslararası kurumlar olmasaydı, Arakan'da olanlara ancak bu kadar sessiz kalınırdı" ifadelerini kullandı.

ÇELİK, AÇIKLAMASINDA ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Uluslararası hukuk ve kurumlar sanki hiç yokmuş gibi Arakan'daki katliamlar seyrediliyor. İnsanlığa karşı işlenen suç soykırıma dönüştü. Sadece Arakan'ın Rathedaung kentine bağlı Saugpara köyünde geçen gün bine yakın Müslüman öldürüldü. BM başta olmak üzere AB kurumları hızlı ve etkili yollarla bölgedeki katliamın durdurulmasına öncülük etmelidir. Uluslararası kurumlar, Avr Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Schug'un "yavaşlatılmış soykırım" dediği bu katliamların seyircisi olmamalıdır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB, BAKANI, ÖMER, ÇELİK'İN, , ARAKAN, TEPKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı